Grand National Winners

Year Name Jockey Owner Age/Wt Sire / Dam Stats SP Fam.#
1839 Lottery John Elmore 12-0 br. g. 1830 Lottery - Parthenia (hb) by Welbeck B14
1840 Jerry Mr. Villebois 12-0 br.g. 1838 Catterick - sister to Jemmy (hb) by Bellerophon --
1841 Charity Lord Craven 12-0 b.g. 1838 Woodman - unknown dam --
1842 GayLad John Elmore 12-0 b.g. 1834 Brutandorf - unknown dam --
1843 Vanguard Lord Chesterfield 11-10 b.g. 1835 Belzoni or Advance - unknown dam --
1844 Discount - (Magnum Bonum) Mr. Quartermaine 10-12 ch. h. 1838 Sir Hercules - Minikin by Manfred 2
1845 Cure All Sterling Crawford 11-15 br.g. Physician - unknown dam --
1846 Pioneer Mr. Adams 11-12 b.g. 1840 Advance - Vanguard's dam --
1847 Mathew - (IRE) Mr. Courtenay 10-6 b.g. 1838 Vestris - unknown dam --
1848 Chandler Capt. Joseph Little 11-12 br.g. 1836 Dr. Faustus - unknown dam --
1849 Peter Simple Mr. Mason 11-0 b.g. 1839 Patron - unknown dam --
1850 Abd-El-Kader - (IRE) Joseph Osborne 9-12 b.g. 1842 Ishmael - English Lass (hb) by Hit or Miss --
1851 Abd-El-Kader - (IRE) Joseph Osborne 10-4 b. g. 1842 Ishmael - English Lass (hb) by Hit or Miss --.
1852 Miss Mowbray T.F. Mason 10-4 b.m. Lancastrian - Norna by Waterloo --
1853 Peter Simple Joseph Little 10-10 b.g. 1839 Patron - unknown dam --
1854 Bourton William Moseley 11-12 b.g. Drayton - unknown dam --
1855 Wanderer - (IRE) Mr. Dennis 9-8 b.h. 1845 Verulam - Mrs. Stapely by Ambo 2
1856 Freetrader W. Barnett 9-6 br. h. 1849 The Sea - Miss Cobden by Stockport 15 - d
1857 Emigrant George Hodgman 9-10 b.g. 1846 Drayton or Melbourne - Pandora (hb) by Cadland or Cain --
1858 Little Charley Christopher Capel 10-7 b.g. 1846 Charles XII - Miss Julia by Partisan 25
1859 Half Caste - (IRE) Mr. Willoughby 9-7 br.h. 1853 Morgan Rattler - mare by Beiram 3
1860 Anatis - (IRE) Christopher Capel 9-10 b.m. 1850 King Dan - Johnstown Lass by Carlow 26
1861 Jealousy J. Bennett 9-12 br.m. 1854 The Cure - Jewess by Jacques 8 - a
1862 The Huntsman Viscount de Namur 11-0 b.h. 1853 Tupsley - mare by Young Augustus 3
1863 Emblem Lord Coventry 10-10 ch.m. 1856 Teddington - Miss Batty by The Hydra 31
1864 Emblematic Lord Coventry 10-6 ch.m. 1858 Teddington - Miss Batty by The Hydra 31
1865 Alcibiade - (FR) Cherry Angell 11-4 ch.g. 1860 The Cossack - Aunt Phyllis by Epirus 9 - a
1866 Salamander - (IRE) Edward Studd 10-7 b.g. 1859 Fire-eater - Rosalba by Colwick 9 - a
1867 Cortolvin - (IRE) Duke of Hamilton 11-13 br.g. 1659 Chicken or Cheerful Horn - Dairymaid by Kingfisher 23
1868 The Lamb - (IRE) Lord Poulett 10-7 gr.h. 1862 Zouave - mare (hb) by Arthur --
1869 The Colonel John Weyman 10-7 br.h. 1863 Knight of Kars - Boadicea (hb) by Faugh-a-Ballagh (IRE) B6
1870 The Colonel Matthew Evans 11-12 br.h. 1863 Knight of Kars - Boadicea (hb) by Faugh-a-Ballagh (IRE) B6
1871 The Lamb - (IRE) Lord Poulett 11-4 gr.h. 1862 Zouave - mare (hb) by Arthur --
1872 Casse Tete E. Brayley 10-0 ch.m. 1865 Trumpeter - Constance by Epirus 29
1873 Disturbance James Machell 11-11 b.h. 1867 Commotion - Polly Peachman by Collingwood 9 - a
1874 Reugny - (FR) James Machell 10-12 ch.h. 1868 Minos - Reine Blanche by The Baron (IRE) --
1875 Pathfinder Herbert Bird 10-11 b.g. 1867 Mogador - unknown dam --
1876 Regal James Machell 11-3 bl.g. 1871 Saunterer - Regalia by Stockwell 17
1877 Austerlitz Fred Hobson 10-8 ch.h. 1872 Rataplan - Lufra by Windhound 19-a
1878 Shifnal John Nightongall 10-12 br.h. 1869 Saccharometer - Countess Amy by St. Albans 2 - f
1879 The Liberator - (IRE) Garry Moore 11-4 b.g. 1869 Daniel O'Connell - Mary O' Toole by Annandale 13
1880 Empress - (IRE) P. Ducrot 10-7 ch.m. 1875 Blood Royal - Jeu des Mots by King Tom 7 - a
1881 Woodbrook - (IRE) TYL Kirkwood 11-3 ch.g. 1874 The Lawyer (hb) - The Doe by Roebuck 1 - e
1882 Seaman - (IRE) Lord Manners 11-6 b.g. 1876 Xenophon - Lena Rivers by Brockley 9 - a
1883 Zoedone Count Charles Kinsky 11-0 ch.m. 1877 New Oswestry - Miss Honiton (hb) by Honiton B15
1884 Voluptuary H.F. Boyd 10-5 b.g. 1878 Cremorne - Miss Evelyn by Orlando 20
1885 Roquefort A. Cooper 11-0 b.g. 1879 Winslow - Cream Cheese by Parmesan 23 - a
1886 Old Joe Tom Skelton A.J. Douglas 10-9 b.g. 1879 Barefoot - Spot by Chevalier d'Industrie 25/1 11
1887 Gamecock Bill Daniels E. Jay 11-0 b.g. 1879 Revolver - Lightfoot (hb) by Gamekeeper 20/1 B16
1888 Playfair George Mawson E.W. Baird 10-7 bl.g. 1880 Ripponden - mare (hb) by Rattlebones 40/1 --
1889 Frigate - (IRE) Mr Tommy Beasley M.A. Maher 11-5 b.m. 1878 Gunboat - Fair Maid of Kent by Gladiateur (FR) 8/1 20 - a
1890 Ilex - (IRE) Arthur Nightingall George Masterman 10-5 ch.g. 1884 Rostrevor - Valonia (hb) by Master Bagot 4/1 F B17
1891 Come Away - (IRE) Mr Harry Beasley Willie Jameson 11-12 b.g. 1884 Cambuslang - Larkaway (hb) by Royal Oak Day 4/1 F B1
1892 Father O'Flynn Capt Roddy Owen Gordon Wilson 10-5 b.g. 1885 Retreat - Kathleen (hb) by Master Bagot 20/1 --
1893 Cloister - (IRE) Bill Dollery Charles Duff 12-7 b.g. 1884 Ascetic - Grace II by Crown Prince 9/2 F 11 - g
1894 Why Not - (IRE) Arthur Nightingall C.H. Fenwick 11-3 b.g. 1881 Castlereagh - Twitter (IRE) by Durham 5/1 Jt F 52
1895 Wild Man From Borneo - (IRE) Mr Joe Widger John Widger 10-1 ch.g. 1888 Decider - Wild Duck (hb) by Sheldrake 10/1 B18
1896 The Soarer - (IRE) Mr David Campbell William Hall-Walker 9-13 b.g. 1889 Skylark - Idalia (hb) by Lurgen 40/1 --
1897 Manifesto - (IRE) Terry Kavanagh Harry Dyas 11-3 b.g. 1888 Man of War - Vae Victis by King Victor 6/1 F 8 - b
1898 Drogheda - (IRE) John Gourley C.G.M. Adams 10-12 b.g. 1892 Cherry Ripe - Eglentine by Hollywood 25/1 19 - a
1899 Manifesto - (IRE) George Williamson J.G. Bulteel 12-7 b.g. 1888 Man of War - Vae Victis by King Victor 5/1 8
1900 Ambush II - (IRE) Algy Anthony H.R.H. Prince of Wales 11-3 b.g. 1894 Ben Battle - Miss Plant by Umpire 4/1 2 - h
1901 Grudon Arthur Nightingall Bernard Bletsoe 11-10 br.h. 1890 Old Buck - Avis (hb) by Sugarplum 9/1 B19
1902 Shannon Lass - (IRE) David Read Ambrose Gorham 10-1 b/br.m. 1895 Butterscotch - Mazurka by Uncas 20/1 13
1903 Drumcree - (IRE) Percy Woodland J.S. Morrison 11-3 b.g. 1894 Ascetic - Witching Hour (hb) by Midnight 13/2 F B20
1904 Moifaa - (NZ) Arthur Birch Spencer Gollan 10-7 br.g. 1896 Natator - Denbigh by The Painter 25/1 --
1905 Kirkland - (IRE) Frank Mason Frank Bibby 11-5 ch.g. 1896 Kirkham (AUS) - La Princess (hb) by Perigonius 6/1 B21
1906 Ascetic's Silver - (IRE) Mr Aubrey Hastings Prince Hatzfeldt 10-9 ch.h. 1897 Ascetic - Silver Lady by Ben Battle 20/1 22
1907 Eremon - (IRE) Alf Newey Stanley Howard 10-1 b.g. 1900 Thurles - Daisy by Lord Gough 8/1 1 -a
1908 Rubio - (USA) Henry Bletsoe Frank Douglas-Pennant 10-5 ch.g. 1898 Star Ruby - La Toquera by Sir Modred (NZ) 66/1 2
1909 Lutteur III - (FR) Georges Parfrement J. Hennessy 10-11 ch.g. 1904 St. Damien - Lausanne by Fra Diavolo 100/9 1-o
1910 Jenkinstown - (IRE) Bob Chadwick Stanley Howard 10-5 b.g. 1901 Hackler - Playmate (IRE) by Play Actor 100/8 24
1911 Glenside - (IRE) Mr Jack Anthony Frank Bibby 10-3 b.g. 1902 St. Gris - Kilwinnet by Kilwarlin 20/1 4 - e
1912 Jerry M - (IRE) Ernie Piggott Sir Charles Assheton-Smith 12-7 b.g. 1903 Walmsgate - mare (IRE) by Luminary 4/1 Jt F 23
1913 Covertcoat - (IRE) Percy Woodland Sir Charles Assheton-Smith 11-6 b.g. 1906 Hackler - Cinnamon by Concha 100/9 9
1914 Sunloch Bill Smith Tom Tyler 9-7 b.g. 1906 Sundorne - Gralloch by Trayles 100/6 8 - k
1915 Ally Sloper Mr Jack Anthony Lady Nelson 10-5 b/br.g. 1909 Travelling Lad - Sally in Our Alley by Discord 100/8 19
1916 **Vermouth P.F. Heybourn 11-10 b.g. 1910 Barcadaile - mare by Bushey Park 10
1917 **Ballymacad - (IRE) Sir G. Bullough 9-12 b.g. 1907 Laveno - Ballymacarney by Royal Meath 9
1918 **Poethlyn Mrs. Hugh Peel 11-6 b.g. 1910 Rydal Head - Fine Champagne by King Crow (hb) 10 - a
1919 Poethlyn Ernie Piggott Mrs. Hugh Peel 12-7 b.g. 1910 Rydal Head - Fine Champagne by King Crow (hb) 11/4 F 10 - a
1920 Troytown - (IRE) Mr Jack Anthony Thomas Collins Gerrard 11-9 br.g. 1913 Zria - Diane by Ascetic 6/1 13
1921 Shaun Spadah - (IRE) Dick Rees Malcolm McAlpine 11-7 b.g. 1911 Easter Prize - Rusialka by Bushey Park 100/9 21
1922 Music Hall - (IRE) Lewis Rees Hugh Kershaw 11-8 b.g. 1913 Clifton Hall - Molly (hb) by Play Actor 100/9 B26
1923 Sergeant Murphy - (IRE) Captain Tuffy Bennet Stephen Sanford 11-3 ch.g. 1910 General Symons - Rose Graft by Ascetic 100/6 8 - k
1924 Master Robert - (IRE) Bob Trudgill Earl of Airlie 10-5 ch.g. 1913 Moorside II - Dodds by Dazzle 25/1 7 - a
1925 Double Chance Major John David Goold/Fred Archer 10-9 ch.g. 1916 Roi Herode or Day Comet - Kelibia by Upas (FR) 100/9 22 - b
1926 Jack Horner Billy Watkinson Mrs. A.C. Schwartz 10-5 ch.g. 1917 Cyllius - Melton's Guide by Melton 25/1 15 - a
1927 Sprig Ted Leader Mrs. M. Partridge 12-4 ch.g. 1917 Marco - Spry by Galloping Simon 8/1 F 6
1928 Tipperary Tim - (IRE) Mr Bill Dutton Harold Kenyon 10-0 b.g. 1918 Cipango - Last Lot by Noble Chieftan 100/1 19 - b
1929 Gregalach - (IRE) Bob Everett Mrs. M.A. Gemmell 11-4 ch.g. 1922 My Prince - St. Germanie by St. Luke 100/1 9 - f
1930 Shaun Goilin - (IRE) Tommy Cullinan W.H. Midwood 11-7 ch.g. 1920 Shaun Aboo - Golden Day by Golden Measure 100/8 4 - f
1931 Grakle - (IRE) Bob Lyall Cecil Taylor 11-7 b.g. 1922 Jackdaw - Lady Crank by Machakos 100/6 21
1932 Forbra Tim Hamey William Parsonage 10-7 br.g. 1925 Foresight -Thymbra by Rochester 50/1 43
1933 Kellsboro' Jack - (IRE) Dudley Williams Mrs. F. Ambrose Clark 11-9 b.g. 1926 Jackdaw - Kellsboro Lass by Oppressor 25/1 12
1934 Golden Miller - (IRE) Gerry Wilson Dorothy Paget 12-2 b.g. 1927 Gold Court - Miller's Pride by Wavelet's Pride 8/1 16 - a
1935 Reynoldstown - (IRE) Mr Frank Furlong Noel Furlong 11-4 bl.g.1927 My Prince - Fromage (hb) by Frontino 22/1 B22
1936 Reynoldstown - (IRE) Mr Fulke Walwyn Noel Furlong 12-2 bl.g.1927 My Prince - Fromage (hb) by Frontino 10/1 B22
1937 Royal Mail - (IRE) Evan Williams Lloyd Thomas 11-13 bl.g. 1929 My Prince - Flying May by Flying Hackle 100/6 1 -g
1938 Battleship - (USA) Bruce Hobbs Marion Scott 11-6 ch.h. 1927 Man O' War (USA) - Quarantaine by Sea Sick (FR) 40/1 10 - e
1939 Workman - (IRE) Tim Hyde Sir Alexander Maguire 10-6 br.g. 1930 Cottage - Cariella by Caricato (ARG) 100/8 2
1940 Bogskar - (IRE) Mervyn Jones Lord Stalbridge 10-4 br.g. 1933 Werwolf - Irish Spring (IRE) by Irishman 25/1 5 - f
1941 Suspended 1941-45
1946 Lovely Cottage - (IRE) Captain Bobby Petre John Morant 10-8 b.g. 1937 Cottage - The Nun (hb) by Zadkiel 25/1 --
1947 Caughoo - (IRE) Eddie Dempsey John McDowell 10-0 b.g. 1939 Within-the-Law - Silverdale by Vencedor 100/1 3 - m
1948 Sheila's Cottage - (IRE) Arthur Thompson John Procter 10-7 b.m. 1939 Cottage - Sheila II by Pageant 50/1 --
1949 Russian Hero Leo McMorrow Fernie Williamson 10-8 b.g. 1940 Peter the Great - Logique (FR) by Lex (GB) 66/1 3
1950 Freebooter - (IRE) Jimmy Power Lurline Brotherton 11-11 b.g. 1941 Steel Point - Proud Fury by Free from Pride 10/1 8
1951 Nickel Coin John Bullock Jeffrey Royle 10-1 b. m. 1942 Pay Up - Viscum by Walter Gay 40/1 5 - e
1952 Teal Arthur Thompson Harry Lane 10-12 b.g. 1942 Bimco - Milltown Queen by Soliman's Orb 100/7 25
1953 Early Mist Bryan Marshall Joe Griffin 11-2 ch.g. 1945 Brumeux (FR) - Sudden Dawn (GB) by Hurry On 20/1 1-k
1954 Royal Tan - (IRE) Bryan Marshall Joe Griffin 11-7 ch.g. 1944 Tartan - Princess of Birds (hb) by Prince Hermes 8/1 --
1955 Quare Times - (IRE) Pat Taaffe Mrs. W. Welman 11-0 b.g. 1946 Artist's Son - Lavenco by Flamenco 100/9 3 - b
1956 E.S.B. - (IRE) Dave Dick Mrs. Leonard Carver 11-3 b.h. 1946 Bidar - English Summer by Blue Ensign 100/7 5 - a
1957 Sundew - (IRE) Fred Winter Mrs. Geoffrey Kohn (IRE) 11-7 ch.g. 1946 Sun King - Parsontown Gem by J'Accours (FR) 20/1 2 - m
1958 Mr. What - (IRE) Arthur Freeman D.J. Coughlan 10-6 b.g. 1950 Grand Inquisitor - Duchess of Pedulas by Duke of Buckingham 18/1 3 - i
1959 Oxo Michael Scudamore John Bigg 10-13 b.g. 1951 Bobsleigh - Patum by Portlaw 8/1 11 - a
1960 Merryman II Gerry Scott Winifred Wallace 10-12 b.h. 1951 Carnival Boy - Maid Marion (hb) by Star and Garter 13/2 F --
1961 Nicolaus Silver - (IRE) Bobby Beasley Charlie Vaughan 10-1 gr.g. 1952 Nicolaus (ITY) - Rays of Montrose by Montrose 28/1 5
1962 Kilmore - (IRE) Fred Winter Nat Cohen 10-4 b.g. 1950 Zalophus - Brown Image by Ut Majeur (FR) 28/1 2 - e
1963 Ayala Pat Buckley Pierre Raymond 10-0 ch.g. 1954 Supertello - Admiral's Bliss by Admiral's Walk 66/1 4 - l
1964 Team Spirit - (IRE) Willie Robinson John Goodman 10-3 b.g. 1952 Vulgan (FR) - Lady Walewska by Knight of the Garter 18/1 2 - i
1965 Jay Trump - (USA) Mr Tommy Smith Mary Stephenson 11-5 dk.b.g. 1957 Tonga Prince - Be Trump by Bernborough (AUS) 100/6 A1
1966 Anglo - (IRE) Tim Norman Stuart Levy 10-0 ch.g. 1958 Greek Star - Miss Alligator(hb) by Hyacinthus (hb) 50/1 14
1967 Foinavon John Buckingham Cyril Watkins 10-0 br.g. 1958 Vulgan (FR) - Ecilace by Interlace 100/1 11 - a
1968 Red Alligator - (IRE) Brian Fletcher John Manners 10-0 ch.g. 1959 Magic Red - Miss Alligator(hb) by Hyacinthus (hb) 100/7 14
1969 Highland Wedding Eddie Harty Thomas McKoy Jnr. 10-4 br.g. 1957 Question (FR) - Princess (hb) by Corbridge 100/9 4 - r
1970 Gay Trip Pat Taaffe A.J. Chambers 11-5 b.g. 1962 Vulgan (FR) - Turkish Tourist by Turkhan 15/1 19
1971 Specify John Cook Fred Pontin 10-13 br.g. 1962 Specific - Ora Lamae by Skoiter 28/1 23
1972 Well to Do Graham Thorner Tim Forster 10-13 ch.g. 1963 Phebus (FR) - Princess Puzzlement (hb) by Gregalach's Nephew 14/1 --
1973 Red Rum - (IRE) Brian Fletcher Noel Le Mare 10-5 b.g. 1965 Quorum - Mared by Magic Red 9/1 Jt F 25
1974 Red Rum - (IRE) Brian Fletcher Noel Le Mare 12-0 b.g. 1965 Quorum - Mared by Magic Red 11/1 25
1975 L'Escargot - (IRE) Tommy Carberry Raymond Guest 11-3 ch.g. 1963 Escart III (FR) - What a Daisy by Grand Inquisitor 13/2 3 - i
1976 Rag Trade - (IRE) John Burke Pierre Raymond 10-12 ch.g. 1966 Menelek - The Rage by Cagire II (FR) 14/1 2 - i
1977 Red Rum - (IRE) Tommy Stack Noel Le Mare 11-8 b.g. 1965 Quorum - Mared by Magic Red 9/1 25
1978 Lucius Bob Davies Fiona Whitaker 10-9 b.g. 1969 Perhapsburg - Matches by Bakhtawar 14/1 5 - h
1979 Rubstic Maurice Barnes John Douglas 10-0 br.g. 1969 I Say - Leuze by Vimy (FR) 25/1 12 - c
1980 Ben Nevis Mr Charlie Fenwick Redmond C. Stewart Jnr. 10-12 ch.g. 1968 Casmiri - Ben Trumiss by Hop Bridge 40/1 19
1981 Aldaniti Bob Champion Nick Embiricos 10-13 ch.g. 1970 Derek H - Renardeau by Reynard Volant 10/1 8
1982 Grittar Mr Dick Saunders Frank Gilman 11-5 b.g. 1973 Grisaille - Tarama by Tamerlane 7/1 F 22
1983 Corbiere Ben De Haan Bryan Burrough 11-4 ch.g. 1975 Harwell - Ballycashin by Vulgan (FR) 13/1 3 - j
1984 Hallo Dandy - (IRE) Neale Doughty Richard Shaw 10-2 b.g. 1974 Menelek - Dandy Hall by Last of the Dandies 13/1 3 - l
1985 Last Suspect - (IRE) Hywel Davies Anne; Duchess of Westminster 10-5 b.g. 1984 Above Suspicion - Last Link by Fortina (FR) 50/1 7 - a
1986 West Tip Richard Dunwoody Peter Luff 10-11 b.g. 1977 Gala Performance (USA) - Astryl by Vulgan (FR) 15/2 1 - d
1987 Maori Venture Steve Knight Jim Joel 10-13 ch.g. 1986 St. Columbus - Moon Venture by Eastern Venture 28/1 22 - a
1988 Rhyme 'n' Reason - (IRE) Brendan Powell Juliet Reed 11-0 b.g. 1979 Kemal (FR) - Smooth Lady by Tarqogan 10/1 3 - l
1989 Little Polveir - (IRE) Jimmy Frost Edward Harvey 10-3 b.g. 1977 Cantab (FR) - Blue Speedwell by Escart III (FR) 28/1 --
1990 Mr. Frisk Marcus Armytage Lois Duffey 10-6 ch.g. 1979 Bivouac - Jenny Frisk by Sunacelli 16/1 23
1991 Seagram - (NZ) Nigel Hawke Sir Eric Parker 10-6 ch.g. 1980 Balak - Llanah by Bally Royal (GB) 12/1 2 - n
1992 Party Politics Carl Llewellyn Patricia Thompson 10-7 br.g. 1984 Politico (USA) - Spin Again by Royalty 14/1 3
1993 Void Race (Easha Ness b.g. 1983; Crash Course-Beeston by Our Babu)
1994 Miinnehoma - (IRE) Richard Dunwoody Freddie Starr 10-8 b.g. 1983 Kambalda - Mrs. Cairns by Choral Society 16/1 10 - a
1995 Royal Athlete - (IRE) Jason Titley Garry and Libby Johnson 10-6 ch.g. 1983 Roselier (FR) - Darjoy by Darantus 40/1 1 - d
1996 Rough Quest - (IRE) Mick Fitzgerald Andrew Wates 10-7 b.g. 1986 Crash Course - Our Quest by Private Walk 7/1 F 11 - a
1997 Lord Gyllene - (NZ) Tony Dobbin Mr. Stanley 10-0 b.g. 1988 Ring the Bell - Dentelle by Crest of the Wave (GB) 14/1 1 - j
1998 Earth Summit Carl Llewellyn Summit Partnership 10-5 b.g. 1988 Celtic Cone - Win Green Hill by National Trust 7/1 F 14 - f
1999 Bobbyjo - (IRE) Paul Carberry Bobby Burke 10-0 b.g. 1990 Bustineto - Markup by Appiani (ITY) 10/1 2 - g
2000 Papillon - (IRE) Ruby Walsh Norman Williamson 10-12 b.g.1991 La Fontaine - Glen's Princess by Prince Hansel 10/1 2 - t
2001 Red Marauder - (GB) Richard Guest Norman Mason 10-12 ch.g.1992 Gunner B - Cover Your Money by Precipice Wood 33/1 B20
2002 Bindaree - (IRE) Jim Culloty Raymond Mould 10-4 ch.g.1994 Roselier (FR) - Flowing Tide (GB) by Main Reef (GB) 20/1 11 - d
2003 Monty's Pass - (IRE) Barry Geraghty Dee Racing Syndicate 10-4 b.g.1993 Montelimar (USA) - Friar's Pass (GB) by Monksfield 16/1 3 - d
2004 Amberleigh House Graham Lee Halewood Int. Ltd 16/1
2005 Hedgehunter Ruby Walsh Trevor Hemmings 7/1 F
2006 Numbersixvalverde Niall Madden Bernard Carroll 11/1
2007 Silver Birch Robbie Power Brian Walsh 33/1
2008 Comply or Die Timmy Murphy David Johnson 7-11
2009 Mon Mome Liam Treadwell Vida Bingham 100/1
2010 Don't Push It Tony McCoy JP McManus 10/1
2011 Ballabriggs Jason Maguire Trevor Hemmings 14/1
2012 Neptune Collonges Daryl Jacob J Hales 33/1
2013 Auroras Encore Ryan Mania D Pryde;j Beaumont & Dp Van Der Hoeven 66/1
2014 Pineau De Re Leighton Aspell John Provan 25/1
2015 Many Clouds Leighton Aspell Trevor Hemmings 25/1
2016 Rule the World David Mullins Gigginstown House Stud 33/1